Nanołączki i Lirene

Załóż balkonową nanołączkę z marką Lirene

Dzikie zapylacze potrzebują pożywienia i schronienia. Dlatego pomagamy tworzyć sieć miejskich hotspotów bioróżnorodności – balkonowych nanołączek z różnymi pożytecznymi kwiatami. 

Chabry, maki, kąkole i inne dzikie kwiaty jednoroczne, które pojawiały się naturalnie wśród pól zbożowych, dawniej nazywano chwastami. Teraz staramy się przywracać je przyrodzie, bo intensywne i przechemizowane rolnictwo nie zostawia już dla nich miejsca w wiejskim krajobrazie.

Od 2019 roku przekazaliśmy w Wasze ręce kilka tysięcy porcji nasion na kwietne balkony. Mamy już sporo doświadczeń, czas na masowe działania. Razem możemy stworzyć sieć hotspotów dla zapylaczy. Liczy się każdy kwiat, każda doniczka. I każdy może zrobić coś dobrego, wystarczą dobre chęci. Siejcie nasiona i dzielcie się z innymi! 

Dla Lirene dbałość o naturę jest szczególnie istotna. Swoje procesy i produkty marka projektuje w sposób odpowiedzialny, zwracając uwagę na ich aspekty ekologiczne. Lirene wraz z Fundacją Kwietną chce, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się pięknem i bezpieczeństwem, jakie gwarantuje czyste środowisko. Dbaj razem z nami o naszą planetę!

Jak zdobyć nasiona?

I etap konkursu, w którym, dzięki wsparciu marki Lirene, można było wygrać 1 z 200 opakowań nasionek, został zakończony. Ich dalsze losy możecie śledzić na Instagramie pod #nanołączkaLirene. Pamiętajcie, że każdy może zrobić coś dobrego dla natury, więc zmieniaj z nami świat na lepszy i zadbaj o otaczającą Cię naturę! 

Wejdź na profil instagram Lirene, dowiedz się więcej o akcji!

Jak założyć łąkę w donicy?

Bardzo łatwo jest odtworzyć sielski efekt w swoim ogrodzie albo na balkonie, siejąc rodzime kwiaty w donicach czy na rabatach. Rośliny mogą być siewane bezpośrednio do gruntu, albo wysadzane z przygotowanych wcześniej sadzonek. Taka kwietna kompozycja wygląda świetnie w pojemniku na słonecznym balkonie czy tarasie, ale sprawdza się równie dobrze w naturalistycznych ogrodach i otwartych przestrzeniach. Kwiaty potrzebują dużo słońca i wilgoci w pierwszych tygodniach od wysiewu, więc koniecznie postaw doniczkę w ciepłym, bardzo jasnym miejscu na zewnątrz i regularnie ją podlewaj.

Co będzie potrzebne?

nasiona dzikich kwiatów

konewka ze zraszaczem

ziemia ogrodowa na bazie kompostu

doniczka

Co dalej?

Przygotuj porcję nasion odpowiednią do wielkości donicy. Żeby powstała łąka o powierzchni 1 metra kwadratowego wystarczy łyżka gotowej mieszanki nasion, czyli ok 3-5 g. Porcja nasion, którą możesz od nas otrzymać, wystarczy do doniczki o wymiarach 60 x 20 cm. 

W mieszance nasion powinny znaleźć się maki, chabry, kąkole czy inne dzikie kwiaty naturalnie występujące w naszym krajobrazie. Jeśli donica jest duża, a na kwitnienie możesz poczekać do kolejnego sezonu, mieszanka może zawierać także gatunki wieloletnie, które każdego roku będą wymagały jedynie obcięcia wyschniętych łodyg.

Nasiona wysiej równomiernie w donicy Żeby ułatwić sobie równomierny wysiew, mieszankę nasion można wymieszać z niewielką ilością wypełniacza, np. piasku, wermikulitu albo… łamanej kukurydzy.

Lekko wgnieć nasiona w ziemię Dzięki temu nasiona zostaną na miejscu. Można je dodatkowo oprószyć ziemią. Ważne jest, żeby miały dostęp do słońca, a jednocześnie zapewniony dobry kontakt z wilgotnym podłożem.

Na koniec wysiane nasiona należy obficie podlać, a donicę postawić w słonecznym miejscu na zewnątrz. Wkrótce pojawią się pierwsze korzenie, które zwiążą roślinę ze stanowiskiem. Podlewanie jest niezwykle ważne w pierwszych tygodniach od wysiewu. Kiedy rośliny zakończą intensywny wzrost regularne podlewanie nie będzie już tak ważne.