Nanołączki NGO


Dołącz do kwietnej rewolucji. Razem ukwiecimy 100.000 doniczek!

 Zapraszamy organizacje pozarządowe i osoby działające na rzecz lokalnych społeczności do udziału w ogólnopolskim sianiu pożytecznych nanołączek. Sami zdecydujecie, jak nasiona trafią do odbiorców. Mamy 100.000 porcji nasion, opakowania i wszystko, co potrzebne do ich dystrybucji. Od Was potrzebujemy pomocy w saszetkowaniu nasion i ich przekazaniu mieszkańcom miast, którzy mogą zrobić coś dobrego dla siebie i przyrody.

Jaka jest rola Partnerów akcji?

 1. Przygotowanie saszetek z otrzymanych pakietów startowych. 
 2. Dotarcie z nasionami do mieszkańców miast, którzy mogą założyć na swoim balkonie/parapecie doniczkową nanołączkę z pożytecznymi kwiatami. 
 3. Komunikacja projektu i jego efektów. Im więcej osób dowie się o nanołączkach i pożytecznych kwiatach, tym większa będzie społeczna wrażliwość na potrzebny przyrody.

Co otrzymasz od nas?

 • nasiona na nanołączki
 • saszetki
 • miarki 
 • naklejki
 • materiały informacyjne: Jak zasiać nanołączkę? Jak dbać o łączkę, w czasie wzrostu roślin i w czasie kwitnienia? Jak zbierać nasiona?

Formularz zgłoszeniowy

Zakończyliśmy już pierwszy nabór do projektu, ale wciąż mamy nasiona. Jeśli chcesz do nas dołączyć, wypełnij formularz zgłoszeniowy, w którym:

 • w kilku zdaniach opiszesz czym zajmujesz się Ty i/lub organizacja
 • podasz liczbę balkonów, których właściciele otrzymają nasiona
 • opiszesz pomysł na dystrybucję nasion do odbiorców i komunikację naszych wspólnych działań na rzecz ukwiecania przestrzeni

Chwasty na balkony!

Mieszanka nasion, która ukwieci nasze balkony to kompozycja opracowana na bazie naszych kilkuletnich doświadczeń z sianiem pożytecznych kwiatów w doniczkach. Skład mieszanki został skonsultowany z entomologami.

Nanołączkę tworzą trzy grupy roślin:​

 • kwiaty polne, czyli chwasty segetalne, które dawniej towarzyszyły uprawom rolnym, dziś coraz częściej zagrożone wyginięciem,
 • gatunki uprawne o zwiększonej podaży pyłku i nektaru, które stanowią podstawę zbilansowanej diety zapylaczy,
 • gatunki jednoroczne spoza naszej strefy klimatycznej, które wabią owady i są wyjątkowo odporne na suszę

Skład gatunkowy:

Mak polny (Papaver rhoeas)
Chaber bławatek (Centaurea cyanus)
Rumianek pospolity (Chamomilla recutita)
Gipsówka wytworna (Gypsophila elegans)
Wyka kosmata (Vicia villosa)
Złocień polny (Glebionis segetum)
Lepnica baldaszkowa (Silene armeria)
Maczek kalifornijski (Eschscholzia californica)
Lnica marokańska (Linaria maroccana)
Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima)
Len zwyczajny (Linum usitatissimum)
Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia)
Koniczyna krwistoczerwona (Trifolium incarnatum)
Maciejka dwuroga (Matthiola bicornis)
Żmijowiec grecki (Echium creticum)

Na co zwrócić uwagę?

 1. Z naszego doświadczenia spakowanie jednej saszetki trwa około minuty, więc jedna osoba w czasie jednej godziny może przygotować ok. 60 zestawów do wysiania nanołączek.
 2. Ze względu na bardzo małą porcję nasion, która trafi do każdej saszetki, ważne jest, żeby przy pakowaniu często mieszać nasiona. To zapobiegnie ich rozwarstwieniu i ułatwi kontrolę nad zawartością, a łączki będą mogły zakwitnąć różnorodnymi kwiatami.
 3. Do założenia jednej doniczki 20 × 60 cm wystarczy ¼ grama nasion. To ważne, żeby nie było ich zbyt dużo w saszetce i w doniczce. Gęsto zasiana nanołączka szybko traci na estetyce. Rośliny konkurując ze sobą, wyciągają się, a przekorzeniona ziemia bardzo szybko przesycha, a rośliny nie czują się dobrze.
 4. Doniczka z kwiatami powinna stać w miejscu słonecznym. Im więcej światła, tym piękniejsze kwiaty. Nie polecamy nanołączek na wystawę północną. 
 5. Siejemy doniczki zamiast łąk w gruncie, bo to dużo łatwiejsze i dostępne dla mieszkańców miast. Jeśli potrzeba większej łąki, zapraszamy do kontaktu. Mamy kilka pomysłów jak lokalne społeczności mogą ukwiecać przestrzenie. 

Całość działań w ramach projektu finansowana jest ze środków własnych Fundacji.

Jak to działa?

 1. Do 8 kwietna przyjmujemy Wasze zgłoszenia. Deklarujecie planowaną liczbę nanołączek, sposób komunikacji i dostarczenia ich do odbiorców. 
 2. Dostarczamy pakiety startowe. Otrzymasz od nas nasiona, saszetki, miareczki i naklejki, czyli wszystko, co potrzebne do przygotowania nanołączki. 
 3. Start projektu planujemy na 16 maja, tak byśmy mogli w Światowy Dzień Pszczół (20.05) zasiać wspólnie pierwsze nanołączki. 
 4. Pierwsze kwiaty pojawią się po 4-6 tygodniach. Wtedy zacznie się prawdziwa magia! Do kwiatów będą zlatywać pożyteczne zapylacze, a z czasem kwiaty zaczną zamieniać się w nasiona. W tym czasie planujemy mnóstwo aktywności, które pozwolą zbliżyć się do natury.