Nanołąka

Założenia projektu

Dzikie zapylacze potrzebują pożywienia i schronienia. Dlatego pomagamy tworzyć sieć miejskich hotspotów bioróżnorodności – balkonowych nanołączek z różnymi pożytecznymi kwiatami. 

Chabry, maki, kąkole i inne dzikie kwiaty jednoroczne, które pojawiały się naturalnie wśród pól zbożowych, dawniej nazywano chwastami. Teraz staramy się przywracać je przyrodzie, bo intensywne i przechemizowane rolnictwo nie zostawia już dla nich miejsca w wiejskim krajobrazie.

Jak otrzymać nasiona?

Żeby dostać taką porcję wystarczy zrobić przekazać dowolną darowiznę na rzecz naszej fundacji i podać adres do wysyłki na kasia@kwietna.org W tym roku naszym priorytetem jest uruchomienie Kwietne gospodarstwo i na ten cel będą przeznaczone wszystkie nanołączkowe darowizny.

Dane do przelewu:
Fundacja Kwietna, KRS 0000765850
numer konta: 51 1140 2004 0000 3002 7864 9793 (mBank)

W 2019 roku, w ramach pilotażowej akcji, rozdaliśmy kilkaset porcji nasion na kwietne balkony. Mamy już sporo doświadczeń, czas na masowe działania. Razem możemy stworzyć sieć hotspotów dla zapylaczy. Liczy się każdy kwiat, każda doniczka. I każdy może zrobić coś dobrego, wystarczą dobre chęci. Siejcie nasiona i dzielcie się z innymi!

Jak założyć łąkę w donicy?

Bardzo łatwo jest odtworzyć sielski efekt w swoim ogrodzie albo na balkonie, siejąc rodzime kwiaty w donicach czy na rabatach. Rośliny mogą być siewane bezpośrednio do gruntu, albo wysadzane z przygotowanych wcześniej sadzonek. Taka kwietna kompozycja wygląda świetnie w pojemniku na słonecznym balkonie czy tarasie, ale sprawdza się równie dobrze w naturalistycznych ogrodach i otwartych przestrzeniach. Kwiaty potrzebują dużo słońca i wilgoci w pierwszych tygodniach od wysiewu, więc koniecznie postaw doniczkę w ciepłym, bardzo jasnym miejscu na zewnątrz i regularnie ją podlewaj.

Co będzie potrzebne?

nasiona dzikich kwiatów

konewka ze zraszaczem

ziemia ogrodowa na bazie kompostu

doniczka

Co dalej?

Przygotuj porcję nasion odpowiednią do wielkości donicy. Żeby powstała łąka o powierzchni 1 metra kwadratowego wystarczy łyżka gotowej mieszanki nasion, czyli ok 3-5 g. Porcja nasion, którą możesz od nas otrzymać, wystarczy do doniczki o wymiarach 60 x 20 cm. 

W mieszance nasion powinny znaleźć się maki, chabry, kąkole czy inne dzikie kwiaty naturalnie występujące w naszym krajobrazie. Jeśli donica jest duża, a na kwitnienie możesz poczekać do kolejnego sezonu, mieszanka może zawierać także gatunki wieloletnie, które każdego roku będą wymagały jedynie obcięcia wyschniętych łodyg.

Nasiona wysiej równomiernie w donicy Żeby ułatwić sobie równomierny wysiew, mieszankę nasion można wymieszać z niewielką ilością wypełniacza, np. piasku, wermikulitu albo… łamanej kukurydzy.

Lekko wgnieć nasiona w ziemię Dzięki temu nasiona zostaną na miejscu. Można je dodatkowo oprószyć ziemią. Ważne jest, żeby miały dostęp do słońca, a jednocześnie zapewniony dobry kontakt z wilgotnym podłożem.

Na koniec wysiane nasiona należy obficie podlać, a donicę postawić w słonecznym miejscu na zewnątrz. Wkrótce pojawią się pierwsze korzenie, które zwiążą roślinę ze stanowiskiem. Podlewanie jest niezwykle ważne w pierwszych tygodniach od wysiewu. Kiedy rośliny zakończą intensywny wzrost regularne podlewanie nie będzie już tak ważne.

Nasze nanołączki zakwitły już w wielu miejscach w Polsce