Mimo że mamy luty, to czuć już w powietrzu naciągającą wiosnę. Ptaki inaczej śpiewają i zaczynają się inaczej zachowywać. Niektóre gatunki rozpoczynają przygotowania do sezonu lęgowego. Luty jest dobrym miesiącem, aby zacząć planowanie działań w ogrodzie na zbliżający się sezon w tym takich, które skierowane są do ptaków.

Jednym ze sposobów wspierania ptaków jest montaż budek lęgowych. Budki lęgowe mają zastąpić naturalne siedliska ptaków budujących gniazda w dziuplach drzew (dziuplaków).

W idealnym ekosystemie budki lęgowe nie są potrzebne, ponieważ ptaki swoje lęgi prowadzą w starych dziuplastych drzewach. Niestety, ale nie żyjemy w idealnym świecie, a wiele drzew, w tym dziuplastych wycina się masowo, o ironio, między innymi podczas różnych miejskich „rewitalizacji”.

Standardowe budki dla ptaków zrobione z desek chyba każdy zna, ale czy zastanawialiście się kiedyś, czy i jak zrobić budki lęgowe zbliżone wyglądem do naturalnych dziupli?

Sprawa jest bardzo prosta, wystarczą chęci, umiejętności manualne i kilka narzędzi:
– pilarka o mocy ok. 3 KM/2,3 kW z prowadnicą 45 cm,
– mocna wiertarka,
– otwornice w zależności od tego, dla jakiego dziuplaka robimy budkę

sikorka modraszka, sikorka sosnówka, sikorka czubatka i muchołówka żałobna – 28 mm; sikorka bogatka, wróbel, mazurek, czy pleszka – 33 mm; szpak zwyczajny, kowalik europejski, czy krętogłów – 47 mm; kawka, gągoł, czy kraska – 85 mm

Będziemy również potrzebować oczywiście pnie drzew, które można pozyskać m.in. od lokalnego arborysty.
Im pień ma większą średnicę, tym dla większego dziuplaka można wykonać dziuplo-budkę lęgową.
Kawałki drewna wykorzystane do zrobienia tych konkretnych budek, to drewno wierzb, które zostały wycięte na zlecenie PKP podczas modernizowanej linii kolejowej.

Pień na budkę z otworem 28 mm i 33 mm powinien mieć co najmniej 30 cm wysokości i 25 cm średnicy, natomiast pień na budkę z otworem 47 mm i 55 mm powinien mieć co najmniej 50 cm wysokości i 30 cm średnicy.

Jak zrobić dziuplo-budkę krok po kroku:

 1. Odcinamy dwa plastry o grubości ok. 5 cm z dołu i góry pnia — posłużą jako dno i dach naszej budki.
 2. Odrysowujemy okrąg o średnicy 15 cm (dla budek z otworem 28 mm i 33 mm) lub 20 cm (dla budek z otworem 47 mm i 55 mm).
 3. Bardzo ostrożnie pilarką wycinamy rdzeń pnia po zaznaczonym okręgu.
 4. Wiertarką z założoną otwornicą wycinamy otwór ok. 10 cm poniżej górnej części pnia.
 5. Montujemy wewnątrz drut na dwóch wysokościach, który posłuży jako mocowanie budki np. do drzewa.
 6. Za pomocą śrub montujemy dno i dach naszej konstrukcji.
 7. Budkę wieszamy, pamiętając o tym, aby między drutem a drzewem był jakiś dystans zapobiegający uszkodzeniu drzewa np. kawałek starej dętki rowerowej.

Tak skonstruowana dziuplo-budka będzie realnym wsparciem dla dziuplaków, ponieważ zapewnimy im w ten sposób miejsce rozrodu i schronienie.

Jednak budki dla ptaków to za mało, należy zapewnić ptakom również bazę pokarmową poprzez sadzenie rodzimych drzew i krzewów, które również będą pełnić funkcję schronienia i miejsca gniazdowania dla innych ptaków. Warto pamiętać, że zapraszając ptaki do ogrodu, musimy wyeliminować stosowanie chemii ogrodniczej i trzymać mruczącego pupila w domu.

Zanim zdecydujecie się na wykonanie takiej budki lub tradycyjnej budki dla ptaków  zachęcamy Was do przeczytania tych dwóch opracowań:

https://trojmiejskagrupaotop.weebly.com/uploads/2/5/9/7/25979747/budki_legowe_otop.pdf

http://rmikusek.pl/wp-content/uploads/2019/07/02_38.Budki2012.pdf

Zajmie Wam to kilka minut, a dowiecie się z nich:

 • jaki jest cel wieszania budek
 • jak powinna wyglądać dobrze wykonana budka
 • jakie preferencje co do wielkości i kształtu budek mają konkretne gatunki ptaków
 • jak odpowiednio wieszać budki
 • jakie zagrożenia czyhają na ptaki w budkach
 • jak i kiedy czyścić budki i wiele innych.