Warsztaty motylowe oraz spacer uważamy za niezwykle udane. Miesiąc rewelacyjnych wydarzeń w ramach Dni Łąki mamy za sobą. Rozpoczęliśmy warsztatami fotograficznymi z Magdą Wasiczek, przeszliśmy przez łąki w Ziemiarach i zakończyliśmy nasze święto poszukiwaniem motyli w Kwietnym Gospodarstwie. Czerwiec uważamy za bardzo owocny. Moc wrażeń, pozytywne emocje, spokój, który zapewniła nam przyroda oraz najważniejsze: Spotkania z wyjątkowymi ludźmi, dzięki którym uwierzyliśmy, że damy radę zdziałać jeszcze więcej.

Warsztaty i spotkanie na łące za nami

25 czerwca spotkaliśmy się na łące Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Jacek Kazimierczak zabrał nas w świat motyli i ich życia. Warsztaty lepidopterologicznych, którym sprzyjała pogoda, okazały się niezwykle owocne. O wynikach działań szerzej będziemy pisać w oddzielnym materiale. Część dzienna obserwacji napełniła nas wielkim oczekiwaniem na nocne wabienie motyli, które rozpoczęło się późnym wieczorem w Gospodarstwie Kwietnym. Celem tej części warsztatów było pokazanie techniki obserwacji motyli nocnych przy pomocy lamp o różnym widmie światła oraz płótna, na którym siadają wabione motyle.

Spacer botaniczny w na łące w Ziemiarach

Po południu, po krótkim odpoczynku znów pojawiliśmy się na dziewiczym terenie ziemiarskich łąk. Wyruszyliśmy na spacer, by pod okiem eksperta Adama Kaplera botanika, łąkarza miejskiego, aktywisty oraz historyka nauk ścisłych, a także dziennikarza naukowego badać przyrodę terenu łąki w Ziemiarach. Odkryślimy rąbek tajemnic, które kryje w sobie ten teren. Poznaliśmy rosnące tam rośliny wraz z ich właściwościami trującymi i leczniczymi. Spotkaliśmy towarzyszki i towarzysza, którzy przyszli sprawdzić, czy zachowujemy się właściwie. Po oględzinach sytuacji dostaliśmy zgodę na dalszy spacer.

Fotogaleria warsztatów motylowych oraz spaceru botanicznego: