Doświadczenia polskich miast i przyszłość publicznych łąk kwietnych. Poznań, 18.11.2022 r.

Ostatnie lata to czas intensywnego rozwoju łąk kwietnych w Polsce. W ciągu kilku lat powstały dziesiątki publicznych łąk. W zamyśle miały być piękne, ekologiczne, ekonomiczne i łagodzić skutki zmian klimatu. Czy miejskie łąki faktycznie tak działają? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w czasie nadchodzącej konferencji. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, w całości poświęcone dotychczasowym doświadczeniom zarządców i analizom naukowym dotyczącym miejskich łąk. 

Łąki kwietne powstają na terenach publicznych, zakładają je wspólnoty, instytucje kultury czy spółki miejskie. Łany kwiatów chcą mieć nie tylko metropolie, ale także mniejsze ośrodki. ​

To czas, by dzielić się doświadczeniami i wspólnie projektować dalszy rozwój łąk kwietnych w polskich miastach. Zapraszamy osoby odpowiedzialne za projektowanie i utrzymanie publicznych terenów zieleni do udziału w pierwszej w Polsce konferencji poświęconej miejskim łąkom kwietnym i ich roli w zielono-niebieskiej infrastrukturze. Podczas czterogodzinnego spotkania posłuchamy wykładów ekspertów: praktyków i naukowców, którzy mają swój wkład w rozwój i badanie miejskich łąk. Druga część spotkania poświęcona będzie na debatę w gronie osób odpowiedzialnych za tworzenie łąk w polskich miastach. W gronie przedstawicieli administracji doświadczonych w zakładaniu łąk porozmawiamy o tym, jak w przestrzeni polskich miast sprawdzają się kwiaty zamiast trawników. Zainicjujemy także koalicję na rzecz miejskich łąk — stałą grupę wymiany doświadczeń i wyznaczania standardów.

Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, ŁĄKI KWIETNE, Zieleń Miejska, Targi Gardenia, Lider Biznesu Ogrodniczego. 

Udział w konferencji jest bezpłaty, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja: https://forms.gle/17PijvSZXNNHxJ99A

Więcej informacji o konferencji: https://kwietna.org/co-z-ta-laka/

Dodatkowe informacje: Karolina Nawrot, prezes Fundacji Kwietnej

fundacja@kwietna.org | 505159215