馃尦馃實 W obliczu zmian klimatycznych, coraz wi臋cej inicjatyw skupia si臋 wok贸艂 ogranicze艅 emisji CO2. Jednym z takich dzia艂a艅 jest sadzenie las贸w. Jednak, jak wskazuje coraz bogatsza wiedza, niesie to ze sob膮 zar贸wno korzy艣ci, jak i pu艂apki. Warto zastanowi膰 si臋, czy ka偶de zalesienie jest jednoznaczne z zyskiem dla 艣rodowiska.

Sadzenie drzew w Europejskim Zielonym 艁adzie

W ramach Europejskiego Zielonego 艁adu, Strategia Bior贸偶norodno艣ci UE na 2030 rok zak艂ada zasadzenie co najmniej 3 miliard贸w dodatkowych drzew do 2030 roku. Inicjatywa One Tree Pledge skupia si臋 na zr贸wnowa偶onym podej艣ciu. Zach臋ca osoby, instytucje i firmy do sadzenia drzew w celu kompensacji emisji dwutlenku w臋gla.

Jednak du偶o istotniejsza jest ochrona starodrzew贸w. Zw艂aszcza tych, kt贸re charakteryzuj膮 si臋 bogactwem strukturalnym i funkcjonalnym, oraz posiadaj膮 wysoki stopie艅 naturalno艣ci. Takie lasy pe艂ni膮 kluczowe funkcje, nie tylko zabezpieczaj膮c bior贸偶norodno艣膰, lecz r贸wnie偶 gromadz膮c w臋giel, magazynuj膮c wod臋, przeciwdzia艂aj膮c powodziom, ograniczaj膮c efekty suszy oraz 艂agodz膮c wp艂yw zmian klimatycznych. Niestety, wiele z tych cennych las贸w nadal ulega wycince, co skutkuje utrat膮 ich korzystnych funkcji i wp艂ywa negatywnie na ekosystemy. Chc膮c dzia艂a膰 na rzecz przyrody i klimatu, trzeba pami臋ta膰 o kluczowej zasadzie: po pierwsze nie szkodzi膰.

Realne koszty i zyski 艣rodowiskowe sadzenia las贸w

Cho膰 sadzenie drzew ma ogromny potencja艂 w walce ze zmianami klimatycznymi, nale偶y zachowa膰 ostro偶no艣膰 i planowa膰 zalesienia zgodnie z zasadami zr贸wnowa偶onego rozwoju. Warto pami臋ta膰, 偶e las w naszym klimacie wyro艣nie naturalnie bez ingerencji cz艂owieka. Zupe艂nie bezkosztowo i w najbardziej r贸偶norodny oraz dostosowany do lokalnych warunk贸w spos贸b. Wystarczy zostawi膰 teren naturalnej sukcesji i w ci膮gu kilku lat pojawi膮 si臋 tam drzewa i krzewy, kt贸re znajd膮 w tym miejscu swoj膮 nisz臋 ekologiczn膮.

Je艣li jednak chcemy poudawa膰 natur臋 i przyspieszy膰 ten proces, nale偶y pami臋ta膰 o kilku wa偶nych kwestiach, by dobre intencje nie sta艂y si臋 greenwashingiem. Nasadzenia drzew nie s膮 uniwersalnym rozwi膮zaniem problem贸w z klimatem i bior贸偶norodno艣ci膮. Zalesianie muraw, 艂膮k czy torfowisk jest wr臋cz szkodliwe dla 艣rodowiska. Wyst臋puj膮ce tam zwierz臋ta i ro艣liny s膮 zwi膮zane z otwartym krajobrazem. W takich miejscach obj臋tych ochron膮 czynn膮 usuwa si臋 drzewa i krzewy, by utrzyma膰 otwarty charakter przestrzeni. Przyk艂adem mo偶e tu by膰 krytycznie zagro偶ony motyl niepylak apollo (Parnassius apollo). Intensywne zalesianie obszar贸w g贸rskich monokulturami drzew iglstych doprowadzi艂o ten gatunek na skraj wymarcia.

Dodatkowo trzeba pami臋ta膰, o ca艂o艣ciowym koszcie ekologicznym nowych nasadze艅. Znajd膮 si臋 tu m.in.:

  1. niszczenie torfowisk do produkcji ziemi, w kt贸rej rosn膮 sadzonki,
  2. 艣rodki ochrony ro艣lin i sztuczne nawozy wykorzystywane do produkcji sadzonek,
  3. wykorzystanie plastikowych doniczek, kt贸re nie nadaj膮 si臋 do recyklingu,
  4. 艣lad w臋glowy logistyki.

Najlepsze praktyki sadzenia drzew

Sad藕 jedynie rodzime gatunki drzew i krzew贸w w formach nieodmianowych. Czyli takich jak wyst臋puj膮 w naturze. Dob贸r gatunk贸w powinien by膰 dostosowany do warunk贸w siedliskowych. Najlepiej gdyby sadzonki pochodzi艂y z lokalnych plantacji. Dzikie formy drzew i krzew贸w mo偶na znale藕膰 w wielu szk贸艂kach le艣nych.

Tw贸rz r贸偶norodne siedlisko. Przy sadzeniu lasu kluczowa jest r贸偶norodno艣膰 wykorzystanych gatunk贸w. Im wi臋cej, tym lepiej. Mieszanie drzew i krzew贸w pozwoli stworzy膰 zbli偶one do naturalnych struktury ekosystemu le艣nego. Trzeba jedynie pami臋ta膰, 偶eby w miar臋 mo偶liwo艣ci nie sadzi膰 ko艂o siebie ro艣lin jednego gatunku. Warto wybiera膰 te gatunki, kt贸re s膮 wyeliminowane z gospodarki le艣nej przez relatywnie nisk膮 jako艣膰 surowca drzewnego, jaki dostarczaj膮. Drzewa takie jak wierzby, lipy i graby odgrywaj膮 kluczow膮 rol臋 w zachowaniu bior贸偶norodno艣ci le艣nej. S膮 藕r贸d艂em licznych dziupli, kt贸re ch臋tnie zamieszkuj膮 ptaki, co przyczynia si臋 do utrzymania r贸偶norodno艣ci ekosystemu le艣nego.

Wybieraj sadzonki z go艂ym korzeniem lub w jutowych workach. Doniczki, w kt贸rych sprzedawane s膮 sadzonki, nie nadaj膮 si臋 do recyklingu, ani ponownego wykorzystania. Wi臋c kiedy zostan膮 wykorzystane, trafi膮 na wysypisko 艣mieci.

Pami臋taj!

  1. My艣l w kategoriach ekosystem贸w: Zr贸偶nicowane, naturalne ekosystemy s膮 kluczowe dla utrzymania r贸wnowagi. Z regu艂y starsze zbiorowiska s膮 cenniejsze ni偶 m艂ode.
  2. Chro艅 wra偶liwe ekosystemy: Mokrad艂a, torfowiska i obszary trawiaste powinny pozosta膰 niezalesione.
  3. Pozw贸l na naturaln膮 sukcesj臋: Pozw贸lmy na naturaln膮 sukcesj臋 w odpowiednich miejscach, aby przywr贸ci膰 wielowarstwowo艣膰 le艣nego ekosystemu.

馃尶 Wa偶ne jest, aby nasze wysi艂ki w obszarze sadzenia drzew by艂y przemy艣lane, oparte na zr贸wnowa偶onych praktykach, aby osi膮gn膮膰 d艂ugoterminowe korzy艣ci.

馃尦馃實 W obliczu zmian klimatycznych, coraz wi臋cej inicjatyw skupia si臋 wok贸艂 ogranicze艅 emisji CO2. Jednym z takich dzia艂a艅 jest sadzenie las贸w. Jednak, jak wskazuje coraz bogatsza wiedza, niesie to ze sob膮 zar贸wno korzy艣ci, jak i pu艂apki. Warto zastanowi膰 si臋, czy ka偶de zalesienie jest jednoznaczne z zyskiem dla 艣rodowiska.
Ta infografika wyja艣nia dlaczego bior贸偶norodno艣膰 las贸w ma kluczowe znaczenie

殴r贸d艂o:

https://www.linkedin.com/pulse/trees-alone-wont-save-us-lepidopterrahttps://www.linkedin.com/pulse/trees-alone-wont-save-us-lepidopterra

https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/8096920,posadzenie-trzech-miliardow-drzew-nie-uratuje-bioroznorodnosci.html