Konferencja ONZ COP16 w sprawie bioróżnorodności rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do 1 listopada. Tym razem spotkanie zorganizowano w kolumbijskim mieście Cali, a gospodarz nie został wybrany przypadkiem: Kolumbia to trzeci najbardziej bioróżnorodny kraj na świecie.

Globalne Ramy Bioróżnorodności

Czym w ogóle jest COP? To skrót oznaczający Conference of the Parties. W dniach 7-19 grudnia 2022 w Montrealu odbyło się COP15 dla różnorodności biologicznej (pierwszy raz w historii skoncentrowane na tym temacie(. Przyjęto wówczas tzw. Globalne Ramy Bioróżnorodności (Global Biodiversity Frameworks) czyli inaczej Porozumienie Kunming-Montreal, zawierają 23 globalne cele ukierunkowane na działania w obszarze ochrony bioróżnorodności, które mają zostać pilnie zrealizowane w ciągu dekady do 2030 roku.  Dziś, po niemal dwóch latach od podpisania porozumienia, reprezentanci ponad 190 krajów spotkają się ponownie, aby określić, jak idzie realizacja założeń i co trzeba zrobić, aby usprawnić proces ich wdrażania

Konieczność raportowania ESG

Zostało zaledwie sześć lat na osiągnięcie globalnych celów dotyczących bioróżnorodności przyjętych w 2022 roku, dlatego COP16 stanowi kluczowy moment do mobilizacji finansowania i zwiększenia działań na rzecz ochrony przyrody. W miarę jak rządy dokonują przeglądu swoich krajowych strategii i planów działań na rzecz bioróżnorodności, muszą tworzyć silne warunki sprzyjające działalności biznesowej skoncentrowanej na realizacji tych celów poprzez skuteczne regulacje i zachęty. Przykładem takiego działania jest stopniowe wprowadzanie konieczności raportowania ESG, które obejmuje między innymi takie elementy jak ochrona gatunków zagrożonych i odbudowa ekosystemów. 

Przyroda podstawą globalnej gospodarki

Dlaczego to tak ważne? Bo tak jak dzisiaj przyroda nie ma szans na wyjście z kryzysu bez zdecydowanych działań ze strony biznesu, tak biznes wcale nie poradzi sobie bez niej, ani w krótkiej ani w długiej perspektywie. Przyroda stanowi bowiem podstawę globalnej gospodarki, z ponad połową światowego produktu krajowego brutto – 44 miliardów dolarów – w umiarkowanym lub wysokim stopniu zależnego od jej wpływu, czyli tzw. usług ekosystemowych. W związku z tym wszyscy jesteśmy bezpośrednio narażeni na ryzyko występowania coraz częstszych problemów gospodarczych z powodu czynników powodujących utratę bioróżnorodności.

Dobrą wiadomością jest to, że inwestowanie w kapitał naturalny jest istotną, atrakcyjną i wykonalną opcją. Efektywne wykorzystanie zasobów społecznych, takich jak współpraca świata biznesu i nauki, jest jednym warunków, bez których transformacja na rzecz ochrony bioróżnorodności nie jest możliwa. Teraz jest doskonały moment żeby zastanowić się nad tym, jak w mierzalny i 'raportowalny’ sposób włączyć się do działania na rzecz przyrody, aby uniknąć greenwashingu i nie marnować czasu, środków i energii. 

Czego oczekujemy po COP16?

Rozpoczynające się właśnie zgromadzenie COP16 świat będzie okazją by zobaczyć, jak kraje wprowadziły swoje obietnice w życie. Dowiemy się między innymi jak rządy realizują plany działania mające na celu przywrócenie gatunków ze stanu zagrożenia wyginięciem lub jak chronią i odbudowują ekosystemy. I jak zachęcają biznes do tego, aby włączył się do gry o ratowanie Przyrody.

***

Adoptuj Łąkę w ramach strategii ESG

Czy Twoja organizacja chce realnie wpływać na ochronę zagrożonych gatunków, działać na rzecz neutralizacji IGO i odbudowywać ekosystemy? Takie założenia, zgodne z ustaleniami podjętymi w ramach Porozumienia Kunming-Montreal, spełniamy w ramach projektu Adoptuj Łąkę. Umówmy się na spotkanie a my opowiemy Ci, które punkty strategii ESG w zakresie ochrony bioróżnorodności pomożemy Ci osiągnąć tak, aby skorzystało na tym środowisko naturalne i wizerunek Twojej organizacji.