Doniczkowa nanołączka

Założenia projektu

Dzikie zapylacze potrzebują pożywienia i schronienia. Dlatego pomagamy tworzyć sieć miejskich hotspotów bioróżnorodności – balkonowych nanołączek z różnymi pożytecznymi kwiatami. 

Chabry, maki, kąkole i inne dzikie kwiaty jednoroczne, które pojawiały się naturalnie wśród pól zbożowych, dawniej nazywano chwastami. Teraz staramy się przywracać je przyrodzie, bo intensywne i przechemizowane rolnictwo nie zostawia już dla nich miejsca w wiejskim krajobrazie.

W 2019 roku, w ramach pilotażowej akcji, rozdaliśmy kilkaset porcji nasion łąki na kwietne balkony. 2020 to był rok wielu współprac z polskimi samorządami markami, które pomagały nam docierać do posiadaczy balkonów z pożytecznymi nasionami. W zeszłym roku po raz pierwszy zrobiliśmy naprawdę dużą akcję — wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie i przy wsparciu agencji reklamowej Ancymony  i miejskich organizacji pozarządowych dostarczyliśmy mieszkańcom Krakowa 40 tysięcy saszetek z nanołączkami!

Mamy już sporo doświadczeń, czas na masowe działania. Razem możemy stworzyć sieć hotspotów dla zapylaczy. Liczy się każdy kwiat, każda doniczka. I każdy może zrobić coś dobrego, wystarczą dobre chęci. Siejcie nasiona i dzielcie się z innymi!

Działasz na rzecz lokalnej społeczności i chcesz zostać ambasadorem i dystrybutorem pożytecznych nanołączek?


Zapraszamy do współpracy!

Jak założyć łąkę w donicy?

Bardzo łatwo jest odtworzyć sielski efekt w swoim ogrodzie albo na balkonie, siejąc rodzime kwiaty w donicach czy na rabatach. Rośliny balkonowej łąki mogą być siane bezpośrednio do gruntu, albo wysadzane z przygotowanych wcześniej sadzonek. Taka kwietna kompozycja wygląda świetnie w pojemniku na słonecznym balkonie czy tarasie, ale sprawdza się równie dobrze w naturalistycznych ogrodach i otwartych przestrzeniach. Kwiaty potrzebują dużo słońca i wilgoci w pierwszych tygodniach od wysiewu, więc koniecznie postaw doniczkę w ciepłym, bardzo jasnym miejscu na zewnątrz i regularnie ją podlewaj.

Co będzie potrzebne?

nasiona dzikich kwiatów

konewka ze zraszaczem

ziemia ogrodowa na bazie kompostu

doniczka

Co dalej?

Przygotuj porcję nasion odpowiednią do wielkości donicy. Żeby powstała łąka o powierzchni 1 metra kwadratowego wystarczy łyżka gotowej mieszanki nasion, czyli ok 3-5 g. Porcja nasion, którą możesz od nas otrzymać, wystarczy do doniczki o wymiarach 60 x 20 cm. 

Nasiona wysiej równomiernie w donicy Żeby ułatwić sobie równomierny wysiew, mieszankę nasion można wymieszać z niewielką ilością wypełniacza, np. piasku, wermikulitu albo… łamanej kukurydzy.

Lekko wgnieć nasiona w ziemię Dzięki temu nasiona zostaną na miejscu. Można je dodatkowo oprószyć ziemią. Ważne jest, żeby miały dostęp do słońca, a jednocześnie zapewniony dobry kontakt z wilgotnym podłożem.

Na koniec wysiane nasiona należy obficie podlać, a donicę postawić w słonecznym miejscu na zewnątrz. Wkrótce pojawią się pierwsze korzenie, które zwiążą roślinę ze stanowiskiem. Ziemia w doniczce nie powinna przesychać, a im większy pojemnik, tym rzadziej trzeba podlewać nanołaczkę.

Jak otrzymać nasiona?

Żeby dostać porcję nasion łąki na balkon, wystarczy zrobić przekazać dowolną darowiznę na rzecz naszej fundacji i podać adres do wysyłki na kasia@kwietna.org.

Wszystkie wpłaty są przeznaczone są na działania statutowe Fundacji. 

Dane do przelewu:
Fundacja Kwietna, KRS 0000765850
numer konta: 51 1140 2004 0000 3002 7864 9793 (mBank)